دیسک کمر

 In اخبار, توصیه های پزشکی دکترانصاری, طب سوزنی, طب سوزنی

 

disk

disk

 

هر انسان معمولا ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد . مهره ها به وسیله صفحات انعطاف پذیری  به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند . دیسک غضروفی است که بین دو مهره قرار گرفته است و همچون فنری از فشار مهره بالایی کمر به مهره پایینی جلوگیری می کند .

 

از حدود ۱۵ سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغییراتی می شود که اجتناب ناپذیر است ، این تغییرات به کاهش میزان آب موجود در دیسک و کاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود .  این تغییرات در بعضی زودتر بروز می کند و در بعضی دیرتر دیده می شود .

سیاتیک عصبی است که از ریشه های عصبی ناحیه کمر منشاء گرفته و از ناحیه باسن و پشت ران عبور می کند.

به درد تیر کشنده که از پشت باسن شروع شده و به پشت ران و ساق و گاهی کف پا تیر می کشد ، درد سیاتیک می گویند .

زمانی که دیسک فتق پیدا می کند ، محتویات آن به ریشه های عصبی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره ها هستند ، فشار وارد می کند و نیز مواد شیمیایی تشکیل دهنده قسمت ژلاتینی دیسک با ریشه های عصبی تماس یافته  و موجب تحریک و التهاب آنها می شود و این فشار و التهاب عصب موجب بروز علائم سیاتیک می گردد ، در ستون مهره های کمری این تغییرات بیشتر در دیسک بین مهره های ۳و۴ و دیسک بین مهره های ۴و۵ ایجاد می شود .

disk2

disk2

 

علائم دیسک کمر :

بیرون زدگی و فتق دیسک بین مهره کمری معمولا با احساس درد خودش را نشان می دهد ، این درد می تواند به طور ناگهانی و شدید شروع شود و یا تدریجاً شدت آن افزایش یابد .

درمان دیسک کمر :

  • تغذیه : مبتلایان به دیسک از مصرف مواد غذایی که طبع سردی دارد مثل مصرف گوشت گاو و لبنیات تهیه شده از شیر گاو و سایر مواد غذایی که طبع سرد دارند کمتر مصرف کنند زیرا این خوراکی ها باعث تحریک درد می شود و برای تامین کلسیم می توانند گاهگاهی یک وعده غذایی را از کشک و گردو و خرما استفاده کنند .
  • جراحی : ۹۰ % درد سیاتیک بدون جراحی بهبود می یابد .
  • البته پس از جراحی دیسک کمر نیز ، امکان عود مجدد وجود دارد ، ولی معمولا عود ها در سطح بالاتر و پایین تر دیسک درمان شده قبلی اتفاق می افتد .
  • طب سوزنی :

اثر طب سوزنی  بر روی روند درمان سیاتیک می تواند بسیار سریع و چشمگیر باشد . در حقیقت می توان گفت سیاتیک یکی از بیماری هایی بوده که در طول تاریخ سبب شهرت طب سوزنی شده است .

طب سوزنی با تاثیرات تسکین درد ، شل کننده عضلانی و آرام بخشی که دارد می تواند با سرعت بالایی سبب بهبود بیماری گردد .

 

همراه با طب سوزنی از dry needling  برای درمان کمردرد و سیاتیک استفاده می کنیم .

و چندین عضله که دردرد سیاتیک دخیل هستند ، را سوزن می زنیم که مهمترین عضله ، پیریفورمیس می باشد.

روش dry needling که توسط خانم دکتر جانت تراول آمریکایی ابداع شد ، موثرترین روش درمان سیاتیک می باشد . اینجانب طب سوزنی متداول را با dry needling  به صورت همزمان و ترکیبی استفاده می کنم و نتایج درمانی آن ، فوق العاده است و حتی با یک جلسه درمان ، بهبودی قابل ملاحظه ای بدست می آورم  .

در این روش نقاط ماشه ای (trigger points  ) را سوزن می زنیم . این روش با طب سوزنی رایج کاملا متفاوت است . در بدن انسان حدودا ۶۲۰ نقطه ماشه ای فعال یا نهفته داریم .

 

نقاط ماشه ای : نقاط با افزایش تحریک پذیری در فاشیای اطراف عضلات اسکلتی هستند . این ها همراه نودول قابل لمس در باند های سفت ، فیبرهای عضلانی هستند .

(نقاط ماشه ای ) ، دردهایی که غالبا به نواحی دردناک وسیعتر ، انتشار می یابد غالبا از نقاط ماشه ای فاصله دارند .

با فشار روی نقاط ماشه ای ، درد موضعی ، درد منتشر شونده و یا انقباض ناگهانی (twitch ) در موضع ایجاد می شود

 

disk1

disk1

علل ایجاد کننده نقاط ماشه ای :

فشار بر عضلات به صورت حاد یا مزمن ، فعال شدن به وسیله دیگر نقاط ماشه ای (اولیه و ثانویه  ، کلیدی و اقماری ) ، استرس سایکولوژیک (از طریق التهاب عمومی ) ، عدم تعادل هموستاتیک ، ترومای مستقیم به عضله ، ترومای در تصادفات ، رادیکلوپاتی ، عفونت ها ، سیگار

نقاط ماشه ای فقط در عضلات ایجاد می شود آنها موجب انقباض موضعی تعدادکمی از فیبرهای عضلانی در یک توده عضلانی می شوند . اینها می توانند موجب کشیدگی تاندون ها شده و درد عمیقی در یک مفصل ایجاد کنند.

 

Trigger point  موجب آزاد شدن مقدار زیادی استیل کولین شده که به نوبه خود موجب دپلاریزاسیون ممتد در فیبرهای عضلانی می گردد .

این انقباض ممتد روی عضلات در خونرسانی موضعی ناحیه فشار می آورد .

این کاهش انرژی موجب آزادسازی مواد حساس شده که روی گیرنده های دردتاثیر می کند و موجب درد می گردد .

این نقاط ماشه ای موجب درد و ضعف در عضلات می گردد .

درمان نقاط ماشه ای :  ماساژ – لرزش مکانیکی – اولتراسوند پالسی – تحریک الکتریکی – تزریق مواد – dry needling – لیزر کم توان – تکنیک کشیدن

 

 

نوشته های پشنهادی

در رابطه با این متن نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.