طب سوزنی برای پیشگیری (ضد پیری)

 In طب سنتی, طب سوزنی, مزایای طب سوزنی, ویژه از دکتر انصاری

طب سوزنی علاوه بر درمان بیماریها بعنوان پیشگیری از تمام بیماریها و ناتوانیها نیز کاربرد دارد که در اینجا ما اثر ضد پیری آن را بیان می کنیم .

پیری نتیجه یک سری فرآیندهای  فیزیولوژیک و پاتولوژیک (آسیب شناختی) است . سیستم دفاعی بدن همراه با افزایش سن به تدریج تحلیل رفته  وباعث بروز پیری می شود . با اکسیداسیون لیپید ها ، رادیکالهای آزاد بدن انسان تولید شده و به نوبه خود بافتها را دچار اختلال نموده و سبب تغییرات منفی در ارگان می شوند و بنابراین پروسه  پیری را تسریع می کنند . علاوه بر آن ، کاهش عملکردی اعصاب  وغدد درون ریز (اندوکرین) ، اختلال در متابولیسم چربی  و گرفتگی جریان خون  ، ارتباط نزدیکی با پیری دارند .

سبب شناسی

ریشه اصلی در پیری انسان ، ضعف انرژی کلیه است و دراین حالت اسانس یا جوهره حیات کاهش می یابد . (لازم به توضیح است که هر فردی که متولد می شود ، یک اسانس یا جوهره حیات دارد که از پدر و مادر می گیرد و هرچه پدر و مادر قوی تر باشند، جوهره حیات بیشتری به فرزند می دهند. پس از تولد ، انسان از مصرف مواد غذایی و همچنین تنفس انرژی می گیرد واین انرژی در کلیه ها ذخیره شده و اسانس ارثی را تقویت می کند و از طرف دیگر این انرژی از مواد غذایی و تنفس بدست می آید و به مصرف فعالیتهای بدنی می رسد . با بالارفتن سن انرژی کلیه ها، کاهش یافته و فرد برای جبران کاهش انرژی کلیه ، از جوهره حیات استفاده می کند و در پایان جوهره حیات به اتمام رسیده و مرگ فرا می رسد .)

اسانس یا جوهره حیات پایه و اساس یین و یانگ و چی (انرژی) و خون در کل بدن می باشد و موجب رشد و نمو و تداوم حیات می گردد.

با کاهش انرژی کلیه ، فعالیت و عملکرد اندامهای زانگ – فو (قلب ، کلیه ، ریه ، کبد ، معده وروده ها ، طحال ، مثانه ….) کانالها ، چی و خون کاهش یافته و موجب عدم تعادل یین – یانگ شده و در نهایت سبب پیری می گردد .

علائم اصلی شامل کندی تفکر ، اختلال دربیان مطالب ، و تکلم منطقی ، کندی در واکنشها ، و ضعف حافظه  می باشد . علائم سالخوردگی به سختی قابل کنترل هستند و شامل دشواری در کنترل و هماهنگی عضلات ، کندی حرکت ، سستی ، ضعف ، بیزاری از سرما ، ضعف و درد کمر و مفاصل زانو ، سرگیجه ، وزوز گوش ، بیخوابی ، ریزش مو ، افتادن دندانها ، می باشند . از آنجا که مقاومت بدن کاهش می یابد  ، این افراد معمولا از بیماریهای گوناگون سالخوردگی رنج خواهند برد .

توصیه های ضد پیری

با طب فشاری یا طب سوزنی میتوان پروسه پیری را به تعویق انداخت و از ناتوانیها و ضعفهایی که افراد مسن درگیر آن هستند  ، پیشگیری نمود . چینیها با استفاده از این روش طولانی ترین طول عمر را در بین مردم جهان دارند واز آن مهمتر ، میزان مشکلات و ناتوانیهایی که افراد مسن معمولا با آنها درگیرهستند ، بسیار کمتر می باشد .

نقاط طب سوزنی که برای پیشگیری از پیری استفاده می شود : معده ۳۶ (ST-36)–  طحال ۶(SP-6 ) بلادر ۲۳( BL23)– رن ۴(REN-4 ) – دو ۲۰ (DU-20)

توضیح : نقطه معده ۳۶ (ST-36)  عملکرد تقویت طحال ، سیستم گوارش و معده ، تقویت چی (qi) و خون وبهبود ایمنی سلولی را به عهده دارد .

این نقطه بطور شایع برای پیشگیری از بیماریها ، حفظ سلامتی و افزایش طول عمر بکار می رود .

(یکی از استادان در چین به من (دکتر انصاری) می گفت : شخصی از اقوامش هر روز این نقطه را تحریک می کند و تا به حال ۱۴۰ سال عمر کرده است .)

طحال ۶ (SP-6) ، نقطه تلاقی سه کانال یین (yin) یعنی کبد ، طحال و کلیه می باشد و عملکرد آن موجب تقویت این اندامها می شود ، اسانس (جوهره حیات ) را افزایش داده و تغذیه خون را به عهده دارد .

رن ۴ (Ren-4) : نقطه تلاقی کانال باروری و سه کانال بین کلیه ، کبد و طحال می باشد ، موجب تقویت کلیه و افزایش اسانس (جوهره حیات) می گردد .

DU- 20 : موجب تقویت مغز می گردد و به نوبه خود اثر ضد پیری دارد .

بلادر۲۳(BL-23 ) : موجب تقویت کلیه می شود .

نقاط تکمیلی :

۱ – افرادی که ضعف کلیه و ریه دارند : بلادر۱۵ (قلب) (BL-15) و بلادر۱۳ (ریه) (BL-13 )را خودشان فشار داده یا برای ایشان سوزن بزنید .

۲ _ ضعف انرژی (چی) دستگاه گوارش (طحال) : بلادر ۲۰ (طحال)(BL-20 ) و بلادر ۲۱ (معده) (BL-21) را فشار داده یا سوزن بزنید .

۳ _ ضعف کلیه و کبد :  بلادر  ۱۸ (کبد)  ( BL-18)  و  دو ۴ (DU-4)  و رن ۶ (REN-6 (  و کلیه ۳       (۳ KID- ) را فشار داده و سوزن بزنید .

برای تعیین مکان و مختصات این نقاط  ، می توانید به کتب طب سوزنی و مخصوصاً اطلس رنگی نقاط طب سوزنی تألیف دکتر عباس انصاری مراجعه کنید . این نقاط را می توانید سوزن بزنید یا با نوک انگشت حدوداً به مدت یک دقیقه فشار دهید .

نوشته های پشنهادی

در رابطه با این متن نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.