طب سوزنی در دامپزشکی

 In طب سوزنی

طب سوزنی دامپزشکی چیست

طب سوزنی درمان با فروبردن سوزن و تحریک  نقاط مشخصی که عمل خاصی در بدن را انجام می دهد تعریف می شود . چینیها این درمان را به عنوان منع استفاده دارویی به کارمی برند . درتمام دنیا به خصوص غرب طب سوزنی جهت درمان گونه های مختلفی از حیوانات نیز به کارمی رود . تحقیقات بالینی درمان فزاینده با طب سوزنی با نتایج مثبت  در انسان و حیوانات را نشان می دهد .

درچه شرایطی طب سوزنی بکار می رود؟

  • مشکلات ماهیچه ای عضلانی مانند آرتریت ، بیماری دیسک کمر ، آسیب اعصاب ،بیماری تنفسی مثل آسم گربه ای

  • بیماری پوستی مانند گرالونوم و آلرژی پوستی

  • مشکلات گوارشی مثل اسهال

  • مشکلات تولید مثلی

 طب سوزنی معمولا در حیوانات بزرگ در رفع مشکلات عملکردی استفاده می شود . برخی شرایط معمول و کاربردی به شرح ذیل می باشد :

  •  مشکلات ماهیچه ای عضلانی

  •  مشکلات نورولوژی (عصب شناسی )

  •  مشکلات پوستی مثل دراماتیت آلرژیک

  •  مشکلات تنفسی مثل تنگی نفس یا آسم  در اسبها و خونریزی

  •  مشکلات گوارشی روده ای مثل کولیکها بدون جراحی

  • مشکلات دستگاه تناسلی

بعلاوه درمان متدوال طب سوزنی می تواند به  مقاوم سازی ماهیچه ها و عضلات ودرمان صدمات ورزشی کمک نماید . ورزشکاران حرفه ای و آماتور بصورت مداوم در تمرینات ورزشی خود از طب سوزنی استفاده می نمایند . اگر حیوان شما برای تمرینهای  ورزشی مثل سرعت ، پرش ، یا حرکات نمایشی آماده می شود ، طب سوزنی می تواند به بهبود شرایط فیزیکی بدن او کمک نماید .

آیا درمان طب سوزنی برای حیوانات ایمن است؟

انجام درمانهای طب سوزنی به وسیله دامپزشکان  مجرب  ، از ایمن ترین روشهای درمان حیوانات می باشد . عوارض جانبی بسیار نادر است . ممکن است حیوان تا ۲۴ ساعت بی حال یا خواب آلود شود  . این تاثیرات نشان دهنده  بهبود تغییرات فیزیولوژی  می باشند که پیرو آن شرایط حیوان بهتر خواهد شد .

چگونگی عملکرد  طب سوزنی

در اصطلاحات پزشکی غرب ، طب سوزنی میتواند به گونه ای به بدن کمک نماید تا با تغییرات اساسی فیزیولوژیکی  ،خود را درمان نماید .برای مثال طب سوزنی اعصاب را تحریک  ، جریان خون را بالا برده ، اسپاسم رابرطرف  وسبب آزاد شدن هورمونهایی مثل آندروفین (یکی از هورمونهای کنترل درد ) و کورتیزول (استروئید طبیعی )  می شود .با وجود اینکه تاثیرات بسزای فیزیو لوژی  در طب سوزنی مطالعه شده ، اما هنوزبسیاری از آنها ناشناخته است . می با یست تحقیقات  بیشتری  جهت کشف تمامی اثرات طب سوزنی  و کاربردهای شایسته آن در دامپزشکی صورت گیرد .

برای حیوانات کوچک ، فرو نمودن سوزنها تقریبا بدون درد است .در حیوانات بزرگ به علت لزوم استفاده از سوزنهای بزرگتر ممکن است کمی درد ایجاد شود . در تمام حیوانات اگر سوزن سر جای خود قرار گیرد بدون درد خواهد بود . بیشتر حیوانات ریلکس و خواب آلود خواهند شد .

چقدر طب سوزنی ایمن است؟

انجمن دامپزشکان آمریکا ،  معالجه حیوانات رابا طب سنتی  ، کاربردی ارزشمند در مقایسه با استفاده دارو و جراحی می شناسند . هرچقدر دامپزشک شما در مورد فلسفه سنتی چین و مبانی طب سوزنی غرب بیشتربداند ، از درمان کامل حیوانات شما مطمئن خواهند بود .

نوشته های پشنهادی

در رابطه با این متن نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.