آیا رفلاکس معده قابل درمان است؟

 In نمونه های بالینی, ویژه از دکتر انصاری

برخلاف طب غربی که رفلاکس معده (GERD) را یک فرآیند پاتولوژیک واحد می‌داند که در همه موارد مشابه است، دیدگاه طب سنتی چینی (TCM) این است که افراد مختلف با انواع مختلف رفلاکس اسید مراجعه می‌کنند. در طی طب سوزنی، تحریک نقاط طب سوزنی انتخاب شده می تواند از شل شدن اسفنکتر مری جلوگیری کند که باعث کاهش رفلاکس شدید معده و سوزش سر دل می شود. بر اساس علائم و نشانه ها، یک برنامه درمانی مناسب شامل طب سوزنی، لیزر آکوپانکچر، لیزر موضعی معده و توصیه های غذایی به شما پیشنهاد می شود. این برنامه درمانی نه تنها به کاهش علائم رفلاکس کمک می کند، بلکه مهمتر از آن، ریشه مشکل را نیز برطرف می سازد. در کنار درمان، متعادل کردن سیستم گوارش به تغییراتی در سبک زندگی مانند عادات خواب بهتر، ترک سیگار، کاهش وزن و ورزش منظم نیز نیاز داشته باشد.

علائم رفلاکس معده

اخیراً شیوع بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) در آسیا افزایش یافته است و امروزه به یک بیماری مهم تبدیل شده است. اکثر بیماران مبتلا به GERD به درمان طولانی مدت نیاز دارند، زیرا GERD یک وضعیت مزمن است. درمان استاندارد رفلاکس معده استفاده از داروهای مهارکننده پمپ پروتون (PPI) است که مخاط مری را بهبود می بخشند و علائم GERD را کاهش می دهد. با این حال، تقریباً ۲۰٪ تا ۳۰٪ از بیماران GERD با وجود درمان با این داروها، همچنان علائم زیر را تجربه می کنند.

 

علائم رفلاکس معده و درمان

 

طب سوزنی در کنترل رفلاکس معده

مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی عضله اسفنکتر معده را تقویت می کند و در نتیجه مقاومت در برابر ریفلاکس اسید را افزایش می دهد و اثر مهاری بر ترشح اسید معده با افزایش فعالیت پریستالسیس (peristalsis) معده برای تسریع تخلیه معده دارد.

طب سوزنی عمدتاً برای متعادل کردن جریان انرژی در کبد، طحال و معده، حذف انرژی راکد و دفع رطوبت برای عملکرد مؤثر اعضای گوارشی و در نتیجه بهبود کلی چی (انرژی حیاتی بدن) و گردش خون عمل می‌کند.

هدف دیگر ما تشویق افراد به داشتن رژیم‌های غذایی، مکمل ها و سبک زندگی سالم است. زیرا این امر بر گردش انرژی و جذب مواد مغذی تأثیر می‌گذارد. به همین ترتیب، رژیم غذایی و سبک زندگی ناسالم در نهایت به گردش انرژی بدن آسیب وارد، و از عملکرد مؤثر اعضای گوارشی جلوگیری می کند و در نهایت باعث بروز ناراحتی های مربوط به معده و روده می شود.

 

مکمل های موثر در درمان رفلاکس اسید یا GERD

 

نمونه بالینی درمان رفلاکس شدید اسید معده

بیمار ۲۳ ساله به دلیل رفلاکس شدید معده مراجعه کردند. ایشان از یک سال پیش با این مشکل درگیر بودند و در این مدت، داروهای مختلفی مصرف کردند که اثر موقت داشت. با وجود مصرف دارو، اخیرا این مشکل شدیدتر شده بود.

چهار جلسه درمان با طب سوزنی، لیزر آکوپانکچر گوش و بدن و لیزر موضعی ناحیه معده برای ایشان انجام شد که با بهبودی ۸۰ درصد همراه بوده است و بیمار توانستند بدون هیچ مشکلی، مصرف دارو را قطع کنند. ایشان در حال ادامه درمان جهت بهبودی کامل هستند. با آرزوی سلامتی و سربلندی

 

 

 

 

اطلاعات تماس دکتر عباس انصاری

 

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

لطفا در هنگام مراجعه، ریپورت آندوسکپی، آزمایش خون و لیست داروهایی که تا بحال مصرف کرده اید را به همراه داشته باشید.

پیج اینستاگرام: dr.abbas_ansari@

Recent Posts

در رابطه با این متن نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.